بیل مکانیکی, ماشین آلات, مقالات

بیل مکانیکی چیست و چه کاربردهایی دارد

بیل مکانیکی چیست

بیل مکانیکی چیست ؟

بیل مکانیکی چیست؟ وسیله ای است که بر روی خود بازوی مفصلی، باکت و کابین گردان و در زیر نیز زنجیر یا چرخ لاستیکی را برای حرکت در خود جای داده است.

این نوع از ماشین آلات سنگین راه سازی ، عمرانی و مهندسی به حساب می آید.
سیر تحول بیل های مکانیکی از بیلهایی که با نیرو محرکه بخار کار میکردند تا به امروز دست خوش تغییرات فرآوانی بوده است اما پرمصرف ترین انواع بیل مکانیکی، نوع دیزل آن میباشد.

کاربردها

این ماشین های سنگین کاربردهای زیادی دارند، در مواردی همچون حفاری های ساده و یا مخصوصاً حفاری کانال ها ، گود برداری ها ، خاک برداری ها، حمل اجسام و مواد دیگر بکار میرود.

از قابلیت‌های این ماشین ها می‌توان به نصب چکش (پیکور) که کاربرد بسیاری دارد نیز اشاره کرد.

 

نصب چکش هیدرولیکی یا پنوماتیک به جای باکت این دستگاه، این امکان را فراهم می‌کند که سطوح و حجم‌های سنگی یا بتونی را که بنا به دلایلی نمی‌توان با مواد منفجره و یا کمپرسور تخریب کرد را به‌ واسطه دو قسمت بیل و چکش تخریب نمود.

استفاده از بیل مکانیکی

ضرورت استفاده

حجم باکت این بیل های مکانیکی کمتر از بیل لودر است اما لودر از نظر زمان کارکرد و هزینه های جاری برای خاک های نرم صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

اما نباید ازین مهم غافل شد که بیل مکانیکی با دقت بیشتری عمل کرده و مخصوصاً در گود برداری های ساختمانی در شهرها، آسیب کمتری به ساختمان های جانبی میرساند.

انواع چرخ

شامل: چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی که هر کدام متناسب با نوع محل کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرد برای مثال محیط‌های کوهستانی، شهری، بیابانی هر کدام نیازمند چرخ متناسب به خود است.

بیل مکانیکی چرخ لاستیکی

این ماشین موارد مصرف گسترده تری دارد و در پروژه های عمرانی شهری که معمولاً بر روی سطوح محکم تر انجام میشود مناسب تر است زیرا به دلیل جابه جایی سریع ، رد چرخ های آن آسیب کمتری هم به خیابان ها میزند.

بیل مکانیکی چرخ زنجیری – شنی دار

این وسیله معمولاً در انواع سنگین تر آن ساخته میشود ، به دلیل اصطکاک بالاتر با زمین معمولاً در شیب های تند تر و خاکهای سست تر توانمندی بیشتری دارد،  به همین دلیل به طور گسترده در کار ساخت و ساز مانند حفر تراشه‌ها، سوراخ‌ها، ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیل مکانیکی چرخ زنجیری چیست

موارد استفاده این نوع میتوان به بلند کردن و گرفتن اجسام، حرکت خاک، تخریب، لایروبی، برش دادن زمین و اجسام، خرد کردن و.. اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *