فیلتر خودرو

فیلتر خودرو و همه چیز درباره ی آن!

فیلتر خودرو و همه چیز درباره ی آن

موتور خودرو بدون روغن،هوای تمیز و سوخت نمیتواند عملکرد درستی داشته باشد.انجام این کار توسط فیلتر هایی انجام میشود که میتوانند از آلودگی جلوگیری کرده و در عین حال هوای تمیز از آنها عبور کند.فیلترها سیستم سنجشی دارند و جذب و گردش هوا را به خوبی کنترل می‌کنند. به این صورت که کارشناسان و اپراتورها می‌توانند با بررسی مانیتورهای مربوط به فیلترها، زمان تعویض فیلتر ها را مشخص کنند. اگر فیلترها بیش از حد گرد و خاک داشته باشند و مسدود شوند، به تعویض نیاز دارند.

برخی از فیلترها مانیتور کنترلی ندارند. اگر فیلترها، مانیتور کنترلی نداشته باشند باید مورد بررسی قرار گیرند. به این صورت که باید آن‌ها را با احتیاط از محل خود جدا کنند و مورد بررسی قرار دهند.

 

فیلتر خودرو شامل 4 نوع میباشد:

  1. فیلتر هوا 2.فیلتر کابین 3.فیلتر روغن

دانستن این موضوع که فیلترهای خودرو به چه صورت کار میکنند و چه زمانی باید تعویض شوند بسیار مهم است زیرا که فیلتر های کثیف میتوانند در طول زمان منجر به مشکلات مکانیکی جدی شوند. ما در اینجا نگاهی کلی به هر نوع فیاتر و عملکرد آنها خواهیم داشت .

تعویض فیلتر

تعویض فیلتر

فیلترهوا (air filter)

فیلتر هوا ،هوای مصرفی موتور خودرو را تمیز میکند . حتما ماشین های قدیمی را دیده اید که دود سیاهی از انها بیرون میاید، این خرابی ممکن است بدلیل کثیف بودن فیلتر هوا باشد. خوشبختانه در خودرو های جدید قبل از اینکه خودرو به این درجه برسد ،چراغ چک ماشین روشن شده و به شما هشدار میدهد! فیلتر هوا یک قطعه بسیار ساده در قسمت ورودی هواست که میتواند هوای وارد شده به موتور را از آلودگی پاک نگه دارد. تعویض و تمیز کردن فیلتر هوا بسیار ساده است. به این صورت که میتوانید شلنگ ورودی مقابل به جعبه ی هوا را دراورید و فیلتر را بیرون اورید . فیلتر را به سمت نور نگه دارید اگر نمیتوانید نور را از بین ان ببینید،زمان تعویض آن فرا رسیده.


فیلترهوای کابین (cabin filter)

این فیلترخودرو ،هوای داخل کابین را تصفیه میکند. چه از تهویه مطبوع استفاده کنید و چه نکنید ، فیلترهوای کابین گرد و غبار و آلودگی را از شما که در حال رانندگی هستید دور نگه میدارد. در واقع فیلتر کابین بخشی از سیستم تهویه است. فیلتر کابین هوای داخل کابین را از ورود گرد و غبار، دود اگزوز،خاک و برگ ها و… دور نگه میدارد . بنابراین فیلتر هوای کابین مانع از مسدود شدن سیستم A/C خودرو نیز میشود.


فیلتر روغن (oil filter)

فیلتر روغن قطعه ایست که به حذف آلاینده های موجود در موتور خودرو به شما کمک میکند و وظیفه ی تصفیه کردن ناخالصی ها و الودگی های موجود در روغن موتور قبل از ورود انها به داخل موتور خودرو و اسیب زدن به انها را دارد .تعویض فیلتر روغن نیز اصول خاص خودش را دارد که در بخش فیلتر روغن کامل به آن پرداخته ایم.اما لازم به ذکر است که فیلتر روغن باکیفیت بالا ، عمر طولانی موتور خودرو شما را تضمین میکند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *