فیلتر خودرو

مشکلات رایج در صورت عدم تعویض فیلتر هوای خودرو چیست؟

مشکلات رایج در صورت عدم تعویض فیلتر هوای خودرو چیست؟

مشکلات عدم تعویض فیلتر هوای خودرو​

مشکلات عدم تعویض فیلتر هوای خودرو : فیلتر هوا می تواند تاثیر زیادی در عملکرد ماشین شما داشته باشد.

یک فیلتر هوای تمیز و به طور صحیح نصب شده باعث کاهش مصرف سوخت، افزایش عمر موتور و کاهش شتاب می شود. و همچنین اثرات چشمگیر بر مؤلفه هایی دارد که غالباً نادیده گرفته می شود. یک موتور احتراق داخلی برای کار کردن باید تقریباً ۱۰،۰۰۰ لیتر هوا را با هر لیتر سوخت مخلوط کند. هوا از طریق فیلتر هوا وارد موتور می شود.

بدون ورود کافی هوا، اکسیژن مورد نیاز به موتور نمی رسد. بنابراین مصرف سوخت به درستی انجام نمی گیرد. اکثر تولید کنندگان فیلتر هوا توصیه می کنند که فیلتر هوا را هر ۵ هزار کیلومتر جایگزین کنید. با این وجود، اگر در یک محیط با گرد و غبار و ناخالصی های زیادی در هوا زندگی می کنید، باید دفعات تعویض بیشتر باشد.

هفت مشکل غیر معمول در فیلتر هوا که با جایگزینی فیلتر هوای شما قابل حل هستند:

۱- سر و صداهای غیر معمول موتور خودرو

وقتی ماشین شما بدون استفاده یا ثابت باشد، باید لرزش های یک موتور کارآمد را احساس کرده و بشنوید. اگر متوجه صداهای غیرمعمول، سر و صدا شدید، که این مورد نشان دهنده ی این است که موتور جریان هوای کافی را دریافت نمی کند، به این معنی که فیلتر هوای شما نیاز به تعویض دارد.
آنچه در موتور شما اتفاق افتاده این است که فیلتر هوا کثیف یا دچار گرفتگی شده است. این باعث کاهش ورود جریان هوا می شود و مخلوط سوخت هوا را تغییر می دهد. این نوع مخلوط سوخت باعث ایجاد دوده سیاه ایجاد می شود.

۲- کاهش عملکرد خودرو

آیا ماشین شما هنگام فشار دادن بر روی شتاب دهنده به طور عادی پاسخ می دهد؟ یا آهسته و کند است؟ اگر دومین مورد باشد، آن به دلیل آن است که فیلتر هوای کثیف مانع از دستیابی موتور شما به هوای پاک است. به سادگی با جایگزینی فیلتر هوا می توانید این مشکل را از بین ببرید.

۳– افزایش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت نشانه ای از فیلترهوای بد یا کثیف است. یک فیلتر هوای بد یا کثیف جریان هوا را محدود کرده و اکسیژن موجود در مخلوط را کاهش می دهد. موتور شما این کار را با مصرف بیشتر سوخت جبران می کند تا بتواند قدرت کافی برای حرکت در همان مسافت یا سرعت با یک فیلتر تمیز، را داشته باشد.

۴- دود سیاه یا شعله های آتش در اگزوز خودرو

نبود منبع هوای کافی به این معنی است که موتور شما در حال کار بر روی مخلوط غنی از سوخت (سوخت بدون اکسیژن) است، که قبل از ورود به اگزوز کاملاً نمی سوزد، و در آخر به عنوان یک بقایای دوده سیاه از خودرو خارج می شود. از طرف دیگر، گرمای موجود در اگزوز می تواند باعث شعله های آتش در انتهای اگزوز و صدای زیاد شود.

دود سیاه یا شعله های آتش در اگزوز خودرو

۵- بوی بنزين در اگزوز خودرو

اگر هنگام راه اندازی خودرو بوی بنزین حس می کنید، به این دلیل است که هوای کافی وارد سیستم احتراق سوخت نمی شود و سوخت اضافی استفاده نشده از طریق لوله اگزوز از ماشین خارج می شود. وقتی فیلترهوا را تعویض می کنید، این بو نیز از بین می رود.

۶- فیلتر هوا کثیف به نظر می رسد.

یک فیلتر هوای جدید و کاملاً تمیز به رنگ سفید است که با تجمع گرد و غبار به مرور زمان سیاه می شود و با بررسی فیلتر هوا در زیر نور روشن، خاک زیادی را نشان می دهد، اما همه ذرات ریز را به راحتی نمی توان دید.

زمان تعویض فیلتر هوا خودرو چه عواملی بستگی دارد؟

زمان تعویض فیلتر هوا خودرو چه عواملی بستگی دارد؟

به عنوان نمونه، خودروهایی که در مسیر های خاکی تردد می کنند، معمولا فیلتر هوای آن ها باید زودتر از خودروهایی که در جاده های آسفالته تردد می کنند تعویض گردد. به همین ترتیب خودروهای موجود در شهرهای آلوده تر، فیلتر هوای کثیف تری نسبت به خودروهای در حال تردد در شهرهای نسبتا پاک تر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *